- Rólunk
-
Dobozok
-
Előfizetés
Szükséged van egy kis kényeztetésre? Hasznos termékekre? A dobozok hónapról hónapra mosolyt csalnak majd az arcodra!
Megnézem
-
Ajándékdoboz
Általunk összeválogatott tematikus ajándékdobozt küldenél? Kényeztető, szülésfelkészítő, esetleg baby shower ajándék? Semmi akadálya!
Megnézem
-
Egyedi doboz
Válogasd össze a saját ajándékcsomagodat, a többit intézzük! Becsomagoljuk és kiküldjük az ajándékozottnak a te üzeneteddel!
Megnézem
-
- Kényeztető ajándék kismamáknak
-
Webshop
-
Előfizetés
Szükséged van egy kis kényeztetésre? Hasznos termékekre? A dobozok hónapról hónapra mosolyt csalnak majd az arcodra!
Megnézem
-
Ajándékdoboz
Általunk összeválogatott tematikus ajándékdobozt küldenél? Kényeztető, szülésfelkészítő, esetleg baby shower ajándék? Semmi akadálya!
Megnézem
-
Egyedi doboz
Válogasd össze a saját ajándékcsomagodat, a többit intézzük! Becsomagoljuk és kiküldjük az ajándékozottnak a te üzeneteddel!
Megnézem
-
- FAQ
- Kapcsolat
Say something...
Nothing found. Please repeat.
Unsupported browser. Sorry...
Munkahelyi kisokos várandósoknak
Olyan sok teendőnk van, amint túlesünk az első hatalmas örömön, hogy érkezik az új családtag. És ezek közül a teendők közül sok a munkahelyünkhöz kapcsolódik. Kell-e szólnunk a főnökünknek? Meddig dolgozzunk? Mikor fogunk időt találni a vizsgálatokra? És ehhez hasonló kérdések.
Ezekre próbáltam összeszedni a választ egy kicsit érthetőbb formában, mint a sok jogi szöveg. Remélem, hogy ezzel segíthetek pár kismamának eligazodni a munkahelyi kérdésekben és legalább egy terhet levenni a válladról. Marad így is elég dolog, amin lehet aggódni :)
Mikor szólj a munkahelyeden, hogy érkezik az új családtag?
Alapvetően semmilyen jogszabály nem vonatkozik erre. Akkor szólsz a főnöködnek és a kollégáidnak, amikor úgy érzed, hogy készen állsz erre. A terhesség ugyanis szenzitív információnak minősül (még szerencse…), így sem az interjún, sem a munkánk során nem vagyunk kötelesek erről senkinek beszámolni. Épp ezért arra sincs semmilyen megkötés, hogy írásban vagy szóban tájékoztassuk a munkáltatónkat, és arra sem kötelezhetnek, hogy bármilyen papírral kelljen igazolnod a terhességedet. Érdemes viszont mindenképpen megvárnod a 12. hetet a bejelentéssel, mert addig sajnos nagyobb a vetélés kockázata. A bejelentés ténye viszont biztosít számodra bizonyos előnyöket a munkahelyeden. Éljenek a terhesek! De a viccet félretéve, igenis megérdemli minden kismama a kiemelt bánásmódot, mert ez bizony kemény munka önmagában.
Az első dolog, amihez várandósként jogod van, hogy ha olyan munkakörben dolgozol, ahol például nehéz dolgokat kell emelgetned, vagy vegyi anyagokkal dolgozol, esetleg hideg környezetben, akkor a munkáltatód köteles másik munkakört felajánlani neked. Ha pedig nem tud más pozíciót kínálni, akkor is jogosult leszel az alapbérre.
Alapvetően a foglalkozás-egészségügyi orvos dönti el, hogy egy pozíció veszélyes-e a kismamára. De nem kell félni, erre is van egy táblázat, mert a bürokrácia sosem alszik…
Szóval, hogy pontosan milyen esetekre terjed ki ez lehetőség, azt a 33/1998. (VI.24.) NM rendelet 10.§.(1) 8. melléklete tartalmazza. A jogi szövegek olvasása sosem öröm (elnézést a jogászoktól…), de nagyon hasznos és néha kifejezetten vicces. Ez a táblázat sem éppen könnyű esti olvasmány, de igencsak specifikus és mindenre kitér.
Ezen felül a várandósságod alatt azt is csak a te beleegyezéseddel változtathatja meg a munkáltatód, hogy hol dolgozol, szép jogi szóval a “munkavégzésed helyét”, sőt a beleegyezésed nélkül nem oszthatnak be éjszakai munkavégzésre, sem rendkívüli vagy készenléti szolgálatra.
A második fő jog, ami megillet minden kismamát, az a felmondási védelem, de amíg ehhez régen elég volt a terhesség ténye, ma már csak a bejelentéstől kezdve él ez a védelem a szülési szabadság és a gyermekgondozási fizetés nélküli szabadság idejére. De érdekes módon visszamenőleg is működik, erre mindjárt kitérek. A Munka Törvénykönyve 65.§ (3) alapján tehát a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt amint bejelentettük neki a terhességünket. Ez alól kivétel, ha azonnali hatályú felmondásra kerülne sor, mert “szándékosan vagy gondatlanságból súlyosan megszegjük a munkaviszonyból eredő lényeges kötelezettségünket”, vagy magatartásunkkal adunk okot az azonnali felmondásra. De szép mondat ez…És akkor az ígért visszamenőleges rész: ha már közölte a főnök a felmondást és mi ezután tájékoztatjuk a tényről, hogy babát várunk, akkor a munkáltatónk 15 napig visszavonhatja a felmondást. Miket tud meg az ember…
Meddig lehet, és érdemes dolgozni?
Irodai munkát gyakorlatilag addig végezhetsz, ameddig nem okoz gondot. Bizonyos munkákat kifejezetten tilos végezni, amiket a korábban említett csodás 33/1998. (VI.24.) NM rendelet 10.§.(1) 8. melléklete tartalmaz. Utálom ezt a kifejezést, de minden esetet érdemes egyénileg elbírálni. Függhet az egészségedtől a terhesség előtt, előző terhességek eseményeitől, a munka stressz faktorától, sőt a munkahelyre bejárás nehézségeitől is.
A lényeg, hogy addig dolgozz, amíg nem érzed nagyon megterhelőnek. Onnantól, hogy úgy érzed, hogy már nem tudsz tovább dolgozni a háziorvosod vehet táppénzes ellátásba.
Az utolsó 4-6 hétben viszont már nem célszerű bejárnod dolgozni semmiképpen. Nem is nagyon lenne rá időd a vizsgálatok miatt, de már felkelni is nehéz lesz valószínűleg, nem hogy dolgozni. Erre a szülési szabadság csodás intézménye ad lehetőséget, amit a szülés várható dátuma (a dátum amit a várandós kiskönyvedbe véstek bele) előtti 28 napon belül bármikor megkezdhetsz.
És akkor ha már itt tartunk, hogy mire lesz időd és mire nem, beszéljünk a vizsgálatokról. El kell engednie tényleg a főnöködnek munkaidőben, hogy vizsgálatokra járhass?
Járhatok vizsgálatokra munkaidőben?
Az sajnos egy tévedés, hogy a munkáltató köteles elengedni minket munkaidőben bármilyen vizsgálatra. Csak a jogszabályokban előírt kötelező vizsgálatokra kéredzkedhetünk el munkaidőben, amikről egy külön cikkben írok részletesen. Ez alatt az idő alatt, amíg vizsgálatra megyünk a munkaidő alatt, addig pedig távolléti díj illet meg minket.
Arra azonban köteles a munkahelyünk, hogy figyelembe vegyen bizonyos szempontokat, amikor egyeztetünk időpontot a vizsgálatokra, például, hogy a vérvételek tipikusan kora reggel vannak, vagy, hogy ne teljen el indokolatlanul sok idő két szükséges vizsgálat között. Ezek olyan esetek lehetnek, ahol mégis munkaidőben kérhetjük, hogy engedjenek el vizsgálatra méltányosságból.
Szülési szabadság vs. CSED
Amikor először voltam terhes, fogalmam sem volt ezekről a fogalmakról. Sok a tévhit, úgyhogy térjünk ki egy kicsit arra, hogy mi a különbség a szülési szabadság és a CSED között.
Vannak munkajogi fogalmak, mint a szülési szabadság (24 hét), majd a gyermek gondozása céljából igénybe vehető fizetés nélküli szabadság. És vannak társadalombiztosítási fogalmak, mint a CSED, GYED, táppénz és később a GYES.
Ahogy azt már fentebb is említettem a szülési szabadságot a szülés várható dátuma előtti 28 napon belül bármikor megkezdhetsz és 24 hét (fél év) az időtartama.
A CSED, vagyis csecsemőgondozási díj pedig a szülési szabadság ideje alatt igényelhető, TB-jogviszonyhoz kötött egészségbiztosítási ellátás. Ezt ugyanúgy, mint a szülési szabadságot a szülés várható dátuma előtti 28 napon belül bármikor el lehet kezdeni igénybe venni és ugyanúgy 24 hétig jár. Technikailag 168 nap a pontos megnevezés, mert miért is ne ugyanazokat az időtartamokat használják?
CSED azonban nem jár bárkinek, ellentétben a GYES-sel, ami alanyi jogon jár mindenkinek később. A CSED 2023 évi feltételei szerint a szülés előtti 2 évben minimum 365 napnyi társadalombiztosítási jogviszonnyal (munkaviszony, táppénz stb.) kellett rendelkeznünk ahhoz, hogy jogosultak legyünk a CSED ellátásra.
A CSED összege a legkedvezőbb az összes gyermekek után járó ellátás közül, a bruttó fizetésünk 100%-ából csak 15% szja-t vonnak le. Sőt 2023 óta létezik egy “30 év alatti, gyermeket vállaló nők szja-mentessége” nevű szabály is, amivel ezt a 15%-ot sem vonják le, így akár a teljes bruttó fizetésünket megkaphatjuk.
Hogyan mehetek majd vissza dolgozni?
Visszatérhetek-e a korábbi pozíciómba? Biztos meglesz még, amikor visszamegyek? Mi van, ha felvettek valaki mást a helyemre? Ha a baba 3 éves koráig fizetési szabadságon maradtunk, akkor él a felmondási védelem, vagyis köteles a munkáltató visszavenni minket a munkaszerződés szerinti korábbi munkakörünkbe. Ha a munkakörünk megszűnt időközben (ez azért 3 év alatt akár előfordulhat) akkor kötelesek nekünk más munkakört felajánlani, ami megfelel a képzettségünknek vagy képességeinknek, de ha mi nem fogadjuk el azt, akkor már felmondhatnak nekünk. Sajnos azonban arra semmilyen kötelezettségük nincs, hogy a felajánlott munkakör fizetése elérje a korábbi fizetésünket.
Van viszont még egy érdekesség a visszatéréssel kapcsolatban: ha korábban 8 órás munkaviszonyban voltunk, akkor kérhetjük ennek a felében, napi 4 órában való visszatérést amíg a gyermekünk eléri a 4 éves kort (vagy ha már akkora hősök vagyunk, hogy 3 vagy több gyerekünk van, akkor a gyermek 6 éves koráig is kérhetjük).
Remélem, hogy hasznosnak találtad a cikket! Ezeket az információkat 2023-ban gyűjtöttem össze, így később már lehet, hogy nem lesznek helytállóak. Ha konkrét kérdésed merül fel mindenképp egyeztess egy munkajogásszal, aki személyre szabott segítséget tud adni!
Anna
on ápr 20, 2023
Boxed:
Sticky Header:
Sticky Add To Cart
Sticky Footer:
Font: